پیشنهادی برای خواندن: خواهران تاریک
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٤  

 

پیشنهادی برای خواندن: «خواهران تاریک»، مهدی رجبی، نشر افق

وهمناک و فریبنده

می گوید: «آدم وقتی می ترسه شاید یه چیزهایی ببینه، یه چیزهایی بشنوه که واقعیت ندارن. شاید خوابهای عجیبی ببینه که خیلی واقعی به نظر می رسن اما تمومش وهمه. کافیه بیدار شی و ببینی هیچ هیولایی وجود نداره. ...» (خواهران تاریک، صفحه 138)


یکی دو روز بعد از نمایشگاه بود که از یک فروشگاه اینترنتی، «خواهران تاریک» را خریدم. کلی کتاب نخوانده توی نوبت داشتم(و دارم). کتابهایی که دوست دارم بخوانم شان – چه ایرانی و چه خارجی -  و آنهایی که باید بخوانم شان. اگر قرار به رعایت نوبت بود، احتمالا تا دو سه ماه دیگر هم نوبت به «خواهران تاریک» نمی رسید. اما عدالت نبود که این رمان را بگذارم تهِ صف. لذتِ خواندنِ «کنسرو غول» مهدی رجبی بعد از دو سال هنوز زیر زبانم بود و اگر خواهران تاریک می رفت ته صف، به خودم ظلم کرده بودم. اینطور شد که دیشب و امشب نشستم و تازه ترین رمان نوجوان مهدی رجبی را خواندم.

همان چند صفحه اول نویسنده با دادن تصاویری حساب شده، تکلیف ما را با داستانی که داریم می خوانیم روشن می کند: تونل، ماهی زشت و لاغری که روده اش بیرون زده، سفر به ویلای جنگلی، رفتار عجیب مادر پس از دیدن خوابگاه دوران دانشجویی، حیوانی سیاهرنگ پشت بوته ها و خون دماغ راوی داستان یعنی نیما. خواننده آماده می شود که پا به دنیای غریب و مرموز راوی بگذارد. دنیای قصه. دنیای وهم آلود جنگل و ویلای جنگلی و ذهن مشوش راوی.

راوی داستان، نیما، نوجوانیست که خود را از دیگران جدا می بیند؛ حوصله دیگران را ندارد و گوشه گیر و کم حرف است. اما در ذهنش همهمه و غوغاییست. او تا جایی پیش می رود که دیگر هیچ کس را باور ندارد و از آنچه می بیند و می شنود و بین واقعیت و وهم، حیران و سرگشته می ماند. نویسنده داستانی سراسر راز آلود و وهمناک را روایت می کند، با مایه هایی از وحشت. رازها و معماهایی طرح می شود و هر چی پیش می رویم، گره ها سفت تر می شوند و آنجا که باید باز شوند، باز می شوند. (البته نه بطور بی نقص)

مهدی رجبی می داند چطور مخاطب نوجوان و البته بزرگسالش را پای قصه نگه دارد و نگذارد کتاب را، پیش از تمام شدن، ببندد. در روزگاری که خیلی از داستانهای بزرگسال ایرانی، مخاطب سختگیر ادبیات داستانی (یکی مثل من) را پس می زنند و ناتمام می مانند، لذتِ خواندن یک رمان نوجوان ایرانی خوب، در یک یا دو نشست، را از دست ندهید.

خواهران تاریک را نشر افق منتشر کرده است.