نویسنده ی "کنسرو غول" از "کرگدن آهنی" می گوید
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۳/٩  

یادداشت دوست عزیزم، مهدی رجبی، نویسنده بسیار خوب «کنسرو غول»، «خواهران تاریک»، «ماهی های کف رودخانه» و ...درباره «کرگدن آهنی»

کرگدن آهنی بر خلاف ظاهر خشنش، قلب نازک و غمناکی در سینه دارد. در داستانهای کرگدن آهنی خبری از اتفاقات محیرالعقول و روایت های پیچ در پیچ و فرم های تصنعی قصه گویی نیست. نویسنده خیلی راحت و صمیمی می نشیند و برای شما داستان می گوید. داستانهایی از زندگی روزمره ی طبقه ی متوسط. راوی اکثر داستانها ضدقهرمانی است عموما شکست خورده و غمگین. شخصیتی که امیدی به بهبودی شرایط ندارد و به قول سارتر"زیر پوست خودش تنهاست" ضدقهرمانی که اهل ادبیات هم هست و بعضی وقتها حتا تدارک یک مهمانی شام ساده برایش مصیبت است. گاهی آن قدر شکست خورده و ملول است که شعرهایش را بر در و دیوار توالت های عمومی شهر می نویسد شاید کسی فریاد تنهایی اش را بشنود.

مصطفی علیزاده داستانهایش را خوب تعریف می کند. گره های داستانی او در لایه های زیرین و پنهان عواطف انسان ها و رابطه هایشان با یکدیگر، در هم تنیده شده اند. سرخوردگی عاطفی و اجتماعی، ویژگی مشترک شخصیتهای کرگدن آهنی است. انسانهایی که در چنبره ی تنهایی و معضلات عاطفی و اقتصادی گرفتار شده اند و تقلایشان نه برای پیروزی که فقط برای زنده ماندن و شبی دیگر را به صبح رساندن است.

دستت درد نکند مصطفای عزیز که ما را در لذت خواندن کرگدن آهنی شریک کردی.

 

*** ممنون از مهدی رجبی عزیز با قلم خوبش که کرگدن آهنی را موردلطف خود قرار داده :)

 

خرید اینترنتی کتاب از سایت انتشارات مروارید