از کتابفروشی ها کتاب بخریم!
ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٢/٢۸  

 

نمایشگاه کتاب تهران، فروشگاه بزرگ و ناخوش منظر و خسته کننده‌ای‌ست. این را قبلاَ هم گفته ام و نوشته‌ام. من قسمت عمده‌ی خرید کتابم را در طول سال از کتابفروشی‌ها انجام می‌دهم. غالباَ از شهرکتاب مرکزی، یا گاهی فروشگاههای ثالث و لارستان و ... . معتقدم که کتاب را باید از کتابفروشی‌ها خرید تا چرخشان بچرخد و روزی نرسد که یکهو ببینیم که تبدیل شده اند به تهیه غذای بی‌بی و پیتزایی یا ساندویچی «اژدر زاپاتا ی اصلى»!
... امسال هم چندساعتی را در نمایشگاه کتاب (یعنی همان فروشگاه بی‌قواره کتاب) گذراندم. شلوغ و بی نظم و خسته‌کننده بود؛ مثل هرسال. به برخی از دوستان ناشر و نویسنده در غرفه‌هایشان سر زدم و لیست تازه های کتاب برخی ناشران را گرفتم و دقایقی را هم در غرفه شلوغ نشر «مروارید» گذراندم. و البته چندتایی کتاب هم باامضای دوستان نویسنده خریدم. اما اصلِِ خریدم را نگه داشتم برای کتابفروشی‌ها -حتی کتابفروشی‌های مجازی. همین هم شد: دوروز بعد، از فروشگاه مجازی دیجی کالا، تعدادی از کتابهایی را که می‌خواستم با درصدتخفیف بسیار خوبی خریدم. بسته‌بندی‌شده و شیک و مرتب. زحمتِ حملش هم با خودشان بود. دست‌شان دردنکند.
باقی کتابهایی را که باید بخرم یا تازه های کتاب را، هم به زودی و در طول سال از کتابفروشی‌هایی که غالباً سر می‌زنم، خواهم خرید. اینجوری حس بهتری دارم.