یادداشتی درباره کرگدن آهنی
ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/۱/٢۸  

کرگدن آهنی؛یادداشت امین موساوند

 

یادداشت مهربانانه امین موساوند درباره کرگدن آهنی:

 

« قرار گذاشتیم تا برای چهار کتابی که به عقیده من بهترین آثاری بود که در سال نود و چهار خواندم جداگانه پست بگذارم. پیش خودم که فکر کردم دیدم بهتر است از کرگدن آهنی دوست خوبم مصطفی علیزاده شروع کنم چون که ترسیدم از کرگدن آهنی که شاید در سال های آینده آن زمان که ماشین خریدم جلوی راه من ترمز بزند و با این کارش بخواهد ادبم کند.

به عقیده ی من همه یازده داستان این مجموعه داستان های "خوش تیپی" هستند ، حالا داستان خوش تیپ یعنی چه ؟ یعنی داستان های شسته و رفته و مرتب و استخوان دار .یعنی داستان هایی که درست شبیه بازی دومینو هستند یعنی نویسنده نه کم گذاشته و نه فالش رفته . یعنی به همان اندازه که در ترسیم روابط انسانی میان دو جنس مخالف قوی عمل کرده در توصیف تعاملات میان دو جنس مذکر نیز موفق است (داستان قبل از خودکشی حرف های نگفته ات را بنویس ). یعنی نویسنده به خوبی داستان کوتاه را درک می کند می داند کجا وقت فراز و نشیب هاست و کجا وقت غافلگیری. پایان بندی و شروع داستانش به جا و "معقول" است. به نظرم این مجموعه شما را با طرح های داستانی متفاوتی آشنا میسازد و از کلیشه فاصله  گرفته است و این خود نوعی نکته آموزشی برای نوشتن داستان نویسان است. فکر میکنم ذهن خلاق مصطفی چون پرنده ای است که عاشق زندگی در آشیانه های متفاوت است . انتخاب نام کاراکترها به قدری حساب شده هستند که به عنوان مثال شما با دیدن کالباس فروش محله تان یاد احمد کالباس بیفتید . در مواقعی شما تصور میکنید به جایی از روایت رسیده اید که نویسنده ناگزیر به ممیزی است اما غافل شده ایم از این که نویسنده در تکنیک های شیوه روایت قصه و دایره واژگانش به اندازه کافی تبحر دارد. من داستان ها را به دو سطح خیلی خوب و عالی تقسیم میکنم و دغدغه نویسنده در بخشیدن تشخص به حرفه نویسندگی و شاعری به دور از اغراق و خیال پردازی های ساده لوحانه ستایش می کنم .
بسیار سپاسگزارم از مصطفی علیزاده برای این کار قوی و امیدوارم شاهد موفقیت های بیشتر این نویسنده خوب و بزرگوار باشیم ؛ کرگردن آهنی را دوست داشتم و توصیه اکید می‌کنم بخوانیدش.»

 

* از امین موساوند عزیز بخاطر لطفش به کرگدن آهنی و من، بینهایت سپاسگزارم.