نمایشگاه کتاب و ده پیشنهاد برای خرید
ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٢۳  

 

قرار بود که فهرست ده کتاب پیشنهادی برای انتشار در روزنامه ای بنویسم؛ تعلل و تنبلی کردم و دیر شد و نتیجه اش شد اینکه تعدادی از کتابها قبلا توسط نویسندگان دیگر پیشنهاد شده بود و نمی شد که دوباره کار شود. باید چندتایی را (یعنی نصفشان را) عوض می کردم و با کتاب های دیگر جایگزین می کردم؛ که تاثیرات سفر اخیر به شیراز، در من ظاهر شد و حالَم نکشید که دوباره لیست را بازنویسی کنم! این شد که تصمیم گرفتم عین متن اون یادداشت را در وبلاگ شخصی منتشر کنم تا شاید در روزهای باقیمانده از نمایشگاه، به کار کسی بیاید.

* * *

پیشنهاد «ده کتاب پیشنهادی برای خریدن و خواندن»، اساساً پیشنهاد وسوسه‌انگیزی است. به جای ده، چند-دَه کتاب می‌آید توی خاطر که به کتابخوان‌ها پیشنهاد کنی تا بخوانند و از دست ندهند. بهتر دیدم برای پرهیز از آشفتگی ذهن و پریشان‌گویی، پیشنهادهایم را محدود کنم به آثار داستانی ایرانی منتشرشده در سال93. طبیعتا از آن‌جایی که همه‌ی کتاب‌های خوب سال گذشته را نخوانده‌ام، ادعایی بر از قلم‌نیافتادن کتابهای شایسته ندارم. و این انتخاب از میان آثارمنتشرشده در سال گذشته است که خوانده ام.

1- یکی از بهترین رمان‌هایی که در یکی دو سال اخیر نوشته شده، «روضه نوح» حسن محمودی است. داستان روضة نوح آن‌قدر گیرا و پرکشش است که نمی‌شود به‌راحتی کتاب را تمام‌نشده کنار گذاشت. قصه‌ی نوجوانی به نام نوح از دیار نون که به طرز مشکوکی علی‌رغم قبولی در دانشگاه، سر از جبهه‌ی غرب در‌می‌آورد. این رمان یک اثر بسیار خوش‌خوان و جذاب است و ساختار داستانی درستی دارد؛ هرچند محتوای اثر محل مناقشه هم شد.

 

2- «فیل‌ها» آخرین رمان شاهرخ گیوا است که سل گذشته توسط نشر ققنوس منتشر شد. قصه‌ی مرد پنجاه ساله تنهایی که کلکسیونر اسکناس‌هاییست که بر تن‌شان جمله‌ای و شعری نوشته شده. در فیل‌ها با آدم‌هایی آشنا می‌شویم که برای گریز از تنهایی خود به کلکسیون‌هایشان پناه می‌برند. «فیل‌ها»ی خواندنی گیوا را بخوانید.

 

 

  

3- «دیوار» نوشته علیرضا غلامی، از رمان‌های بسیار خوب سال 93 است که مورد توجه منتقدان قرار گرفته‌است. «دیوار» نه داستان جنگ، که در واقع، داستان تبعات آن است. راوی نوجوان قصه با لحنی بسیار سرد و مبهوت‌کننده، قصه را و اتفاقات تلخ  و مشمئزکننده را روایت می‌کند. اتفاقاتِ پشت سر هم، مثل ستون‌هایی، داستان را سرپا و استوار و پرکشش نگه می‌دارد.

 

 

  

 

4- خواندن «تاول» اولین اثر مهدی افروزمنش را نیز پیشنهاد می‌کنم؛ رمانی کوتاه اما پر از خرده‌روایت و شخصیت؛ شخصیت‌هایی که هیچکدام‌شان را نمی‌توان قهرمان قصه دانست؛ تاول، قصة آدم‌های جنوب شهر است؛ آدم‌هایی با زبان و اصطلاحات مخصوص خود. تاول اثری بسیار خوش‌خوان و جذاب است.

 

 

  

5- سال‌ها بود که رمان نوجوان نخوانده بودم؛ به توصیه دوستی «کنسرو غول» مهدی رجبی را خریدم و خواندم. شخصیت اصلی «کنسرو غول»، توکا، پسربچه‌ایست که از ترس‌ها و ضعف‌‌های خود به خیالاتش پناه برده. اما هر چه داستان جلو می‌رود، بیشتر معلوم‌مان می‌شود که او پسرک نابغه‌ای است. محبوب‌ترین شخصیت رمان، البته به زعم من، کاراکتر پرویز است؛ جنایتکاری که توکا و ما، خاطراتش را می‌خوانیم و می‌شناسیمش. کنسرو غول نه تنها نوجوانان که بزرگ‌ترها را هم مجذوب می‌کند.

 

 

6- ادبیات داستانی ما به تنوع ژانر نیاز دارد تا مخاطبان بیشتری را جذب کند. در دوره ای که توجه به ژانر، به فراموشی سپرده شده، معدود نویسندگان جدی‌نویسی پیدا می‌شوند که کار متفاوتی می‌کنند؛ یکی از این نویسندگان، نازنین جودت است که «شوومان» را در ژانر وحشت نوشته و نشر برکه خورشید آن‌را منتشر کرده. شوومان رمانی خواندنی و جذاب است که در صفحاتی واقعاً خواننده را اسیر فضای مرموز و ترسناک خود می‌کند.

 

 

7- ضحی کاظمی نویسنده جوان و توانمندی است که در دو سه سال گذشته بسیار فعال و پرکار بوده است. «سال درخت» آخرین اثر داستانی کاظمی است که سال گذشته توسط انتشارات نگاه منتشر شد. سال درخت داستان مرگ و زوال خانواده است‌؛ داستانی پر از اشاره‌ها به امور ماوراالطبیعه و طلسمات که گاه منتقدانه می‌نماید. رمان پرشخصیت و جسورانه‌ای که از خوب‌های سال گذشته بوده‌است.

 

  

 

8-  «یک وقت‌هایی رفتن تنها گزینه است و ماندن بدترین انتخاب؛ باید رفت و خراب کرد». این جمله‌ای از رمان «ساعت ویرانی» نوشته آرام روانشاد است که توسط نشر مروارید منتشر شده‌است. ساعت ویرانی رمان تامل برانگیزیست که به نظرم درونمایه‌ اصلی آن، «رفتن» آدم هاست؛ و قصه نیز با رفتنِ یکی از شخصیت‌های اصلی اما غایب رمان آغاز می‌شود. ساعت ویرانی، قصه‌ی رفتن آدم‌ها و آدم‌های رفته، است. ساعت ویرانی را بخوانید!

 

 

 

 

9- بعد از سالها، «ترس و لرز» غلامحسین ساعدی  توسط انتشارات نگاه تجدیدچاپ شد. مجموعه 6 داستان واقع‌گرای به هم‌پیوسته؛ داستان‌هایی وهم‌آلود و معماگونه که همانند مجموعه داستان بهم‌پیوسته‌ی«عزاداران بیل» (اثر دیگر این نویسنده) داستان‌هایی اقلیمی هستند. ترس‌ولرز یکی‌از مجموعه‌داستان‌های همیشه خواندنی ایرانی است. روح نویسنده‌اش شاد!

 

 

  

 

10- با اینکه اصرار دارم که داستانهای ایرانی را معرفی کنم، اما از یک مورد استثنا، در میان تمام ترجمه‌های بسیارخوب منتشرشده در سال گذشته (مثل شاگرد قصاب، جزء از کل و ...) نمی توانم بگذرم: داستان بلند «گیرنده شناخته نشد». کتابی‌که سالها در بازار کتاب نایاب بود تا اینکه نشر ماهی ترجمه جدیدی از آن را منتشر کرد. این داستان بلند، با نامه‌نگاری دو دوست آلمانی پیش می‌رود و پایانی تاثیرگذار و قدرتمند دارد.