پیشنهاد بهارانه؛ پنج...رخ دیوانه
ساعت ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٥  

 

 

عید و نوروز و این حرفا تمام شده، اما من بنا دارم تا پایان فروردین، چند تا پیشنهاد دیگر هم پست کنم. عنوان «پیشنهاد عیدانه» را هم به «پیشنهاد بهارانه» تغییر می دهم.

پنجمین پیشنهاد برای دیدن، تماشای فیلم «رخ دیوانه» در سینما است. رخ دیوانه را ابوالحسن داوودی بعد از 6 سال دوری از سینما، با فیلمنامه ای از محمدرضا گوهری ساخته است. رخ دیوانه در میان فیلم های بسیار بسیار مزخرف جشنواره فیلم فجر، تقریبا یک استثناست (در کنار فیلمهایی مثل عصر یخبندان و یکی دو تای دیگر). این فیلم، جوایز اصلی جشنواره را درو کرده : بهترین فیلم، بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، بهترین کارگردانی و ...

«رخ دیوانه» از معدود فیلمهای سالهای اخیرِ سینمای ایران است که واقعاً «قصه» دارد؛ همین «قصه گو» بودن، شدیدا ذوق زده ام کرد. بس که فیلم های زپرتی و ابکی یا  بی قصه و روشنفکری نمای الکی دیدیم، آنوقت فیلمی مثل رخ دیوانه، یا حتی «عصر یخبندان» که در جشنواره دیدم و به زودی اکران خواهد شد، می شود موهبتی و غنیمتی.

فیلم با این جمله ی راوی آغاز می شود:

وقتی رخ تنها میشه و دیگه هیچ مهره ای نیست که کمکش کنه، آخرین راه حل رو انتخاب میکنه، خودش رو نابود میکنه تا بازی مساوی بشه

و در پایان فیلم است که این گفته ی راوی، به طور کامل معنا پیدا می کند. راوی فیلم از دسته راوی های نامعتبر یا غیرقابل اعتماد است و این را به تدریج متوجه می شویم.

قرار نیست که داستان فیلم را بگویم و لذت تماشای آن را نابود کنم، اما اگر خلاصه ای یکی دو خطی و ناقص بگویم این می شود:

چند جوان که در شبکه‌های اجتماعی با هم در ارتباطند. در اولین دیدار واقعی، مسعود و ماندانا که از دو طبقه اجتماعی مختلف هستند، بر سر دزدی از یک خانه با هم شرط بندی می‌کنند. مسعود در ازای گرفتن موبایل ماندانا، وارد خانه‌ای می‌شود که ماندانا از خالی بود آن مطمئن است؛ اما ... 

خب، قصه از همین جا آغاز می شود. قصه ای تقریباً محکم و جذاب که بیننده را تا پایان با خود می کشاند و مدام هم غافلگیر می کند. فیلمنامه خوب نوشته شده است و تنها ضعف بزرگ آن مربوط به شخصیت «شکوفه» و پایان بندی آن است.

خلاصه، قرار نبود و نیست که این پست،یادداشت نقد و بررسی باشد. صرفا یک پیشنهاد است. یک پیشنهاد اکید برای تماشای «رخ دیوانه» در سینما. از دست ندهیدش!

 

   

چند لینک مرتبط:

رخ دیوانه در سایت مووی مَگ 

   ....      در سایت سلام سینما

   ....      در وبلاگ  اِی من