پیشنهادهای عیدانه؛ دو
ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٤  از پیشنهادهایی برای دیدن وخواندن: گاو،داریوش مهرجویی،غلامحسین ساعدی

 

فیلم «گاو» را دیده‌اید؟ گاو مش‌حسن معروف‌تر از آنست که ندیده یا درباره‌اش نشنیده‌باشید. فیلم گاو، قدیمی و سیاه‌و‌سفید است و در سال 1348 به کارگردانی داریوش مهرجویی ساخته شده. «آقای بازیگر» سینمای ایران، یعنی عزت‌اله انتظامی، در نقش مش حسن بازی به‌یادماندنی را انجام داده است.

همه‌ی امید زندگی مش‌حسن به گاوی است که در طویله اش دارد و دلبستگی خاصی به آن دارد. اما روزی که مش‌حسن به شهر رفته، گاو به علت نامشخصی می‌میرد و افراد روستا با موافقت همسر مش حسن نعش گاو را در چاه روستا می‌اندازند و پس از بازگشت مش حسن وانمود می‌کنند که گاو گریخته است ولی او باور نمی‌کند و اعتقاد دارد گاو را اهالی روستا به قتل رسانده‌اند. از آن پس حالش دگرگون می‌شود و خود را گاو می‌پندارد. ...

فیلم «گاو» در چند نظرسنجی به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران شناخته شده بود. مهرجویی این فیلم را بر اساس داستانی از غلامحسین ساعدی ساخته است. از غلامحسین ساعدی داستان‌ها و نمایشنامه‌هایی زیادی در بازار کتاب هست. توصیه می کنم که حتما «عزاداران بَیَل» و همچنین «ترس‌و لرز» را بخوانید.

 

     

 

1. در این روزها، فیلم گاو در گروه فیلمهای سینمای "هنر و تجربه" اکران می شود و می توانید آن را در سینما هم ببینید. لینک 

2.  دو یادداشت درباره عزاداران بیل: یادداشت اول   یادداشت دوم

3. یادداشتی درباره ترس و لرز
 
4. پرونده یک سایت اینترنتی درباره غلامحسین ساعدی و آثارش 

 

 

 

* این «پیشنهاد» را، پیش از این در ویژه نامه نوروزی مشترک کافه داستان و فیدیبو ارائه کرده بودم که حالا اینجا با تغییرات و افزوده هایی، بازنشر می کنم.